Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 30 marca 2020 r.

Ograniczenia w korzystaniu z ROD –woda, prąd, śmieci

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi zasad udostępniania mediów w ROD, Krajowy Zarząd PZD informuje, że rozstrzyganie tej kwestii pozostaje w gestii Zarządów ROD. Wprowadzone przez Krajowy Zarząd PZD ograniczenia w zakresie dostępu do ROD nie rzutują na powyższe kompetencje. Zarząd ROD, posiadając wiedzę na temat warunków lokalnych, jest organem, który najlepiej potrafi ocenić możliwości techniczne w ROD w kontekście uruchomienia dostawy wody i energii elektrycznej. Podejmując tą decyzję warto jednak uwzględnić, że w warunkach ROD zapewnienie dostępu do wody ma szczególne znaczenie.

Analogicznie wygląda sytuacja w kontekście możliwości korzystania ze śmietników w ROD. W obowiązującym stanie prawnym brak jest podstaw dla przyjęcia, aby Zarząd ROD był zobowiązany do wyłączenia śmietników z funkcjonowania. Oczywiście korzystając ze śmietników, jako miejsca w którym „krzyżują” się drogi większej liczby osób, każdy z działkowców powinien pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności.

Jednocześnie KZ PZD po raz kolejny apeluje, aby korzystając z działek w ROD, czynić to w sposób odpowiedzialny. Optymalne zachowanie to ograniczenie do minimum kontaktu z innymi osobami. Odpowiedzialność wobec najbliższych, jak i ogółu społeczeństwa, nakazuje przyjąć, że w obecnych warunkach pobyt w ROD należy ograniczyć maksymalnie, jak tylko jest to możliwe, do swojej działki. Integrację sąsiedzką pozostawmy na bardziej sprzyjające czasy, a dziś skupmy swą aktywność do działki.

Apelujemy też o szczególną uwagę w miejscach takich jak bramy, furtki, wspólne hydranty, gdzie wiele osób może mieć bezpośredni kontaktu z tą sama powierzchnią. Zalecane jest wówczas posługiwanie się rękawiczkami, a w miarę możliwości, dezynfekowanie powierzchni. Zachęcamy do tego rodzaju działań każdego z działkowców. Nie oczekujmy, że wszystko zostanie załatwione przez Zarząd ROD, którego możliwości są ograniczone.

Jeżeli posiadamy taką możliwość, warto samemu zdezynfekować takie miejsca. Korzyści osiągniemy zarówno my sami i jak nasi sąsiedzi. W tych trudnych czasach jest szczególnie ważne, abyśmy działali z myślą o innych. Pamiętajmy, że ROD, to nie tylko działka. ROD to wspólnota, której członkowie powinni solidarnie współdziałać, gdyż wówczas korzyści osiąga każdy z nas.

Krajowy Zarząd PZD

Szanowni Działkowcy!!!

W związku z rosnącym z dnia na dzień zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez koronawirusa COVID-19, jak również, dbając o bezpieczeństwo Działkowców oraz wszystkich osób, które mogłyby zostać narażone na zarażenie się wirusem, Zarząd ROD Radość na podstawie Uchwały Nr 44/2020 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 marca 2020 r. i uwzględniając zalecenia Prezydenta Miasta Katowice, ogłoszone na stronie UM Katowice, oraz ogólne zalecenia Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, podjął decyzję o odwołaniu Walnego Zebrania Sprawozdawczego za rok 2019 planowanego na dzień 4 kwietnia 2020 roku i przesunięciu jego terminu na później.
O zmianie terminu zebrania, zostaniecie Państwo poinformowani odrębnym zawiadomieniem.

Krajowy Zarząd PZD upoważnił Zarządy ROD do pobierania od działkowców z ROD zaliczek z tytułu opłat ogrodowych przeznaczonych na pokrycie kosztów funkcjonowania ROD w 2020r. w wysokości odpowiadającej opłatom wynikającym z uchwał Walnych Zebrań podjętych w 2019r.
Rozwiązanie takie zapewni środki na finansowanie na bieżącą działalności ROD, a jednocześnie pozwoli na zachowanie podstawowych standardów transparentności w funkcjonowaniu ROD.
1. Opłatę wnosi się w terminie do dnia 30.06.2020 roku.

Biuro Zarządu będzie nieczynne do odwołania.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny:
505 335 229 – prezes p. Alicja Pająk
511 976 372 – członek Zarządu p. Stanisław Golonka

Komunikat KZ PZD z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie ustanawiania praw do działki na rzecz współmałżonka

Ustawa o ROD (art. 27 ust.2) stanowi, że tytuł prawny do działki w ROD może przysługiwać jednemu małżonkowi albo obojgu (łącznie). W praktyce występują obie sytuacje. Jednakże pod względem prawnymi i funkcjonalnym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest, aby mąż i żona posiadali wspólne prawo do działki w ROD.

Do zalet posiadania wspólnego prawa do działki rodzinnej należy to, że:

* drugi małżonek niezależnie od współmałżonka ma prawo korzystania z działki na podstawie konkretnego tytułu prawnego;

* z prawem współmałżonka do działki w ROD nie wiążą się żadne dodatkowe opłaty (opłata ogrodowa jest pobierana od działki, a składka członkowska – po ½ od każdego małżonka);

* współmałżonek, który posiada tytuł prawny do działki jest zabezpieczony na wypadek śmierci współmałżonka tj. nie musi w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka składać oświadczenia woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa – pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki. Z chwilą śmierci współmałżonka, pozostaje przy swoim tytule prawnym;

* po rozwodzie, współmałżonek ma prawo współdecydowania, komu przypadnie działka. W przeciwnym razie, z dniem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego traci możliwość korzystania z działki byłego małżonka,

* ma możliwość uzyskania członkostwa w PZD i udziału w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących ogrodu, w tym ma możliwość wpływu na wysokość opłat ogrodowych.

Dlatego też zachęcamy wszystkie zarządy ROD do namawiania małżonków, aby uregulowali oni swoją sytuację prawną do działki w ROD i oboje uzyskali wspólne prawo dzierżawy działkowej.

Prawo dzierżawy działkowej do działki współmałżonka można ustanowić w bardzo prosty sposób. Po wpłynięciu wniosku współmałżonka o ustanowienie prawa do działki w ROD, zarząd ROD winien podjąć uchwałę i podpisać z nim umowę dzierżawy działkowej.

W celu ułatwienia współmałżonkom nabywania prawa do działki, Krajowy Zarząd PZD na stronie internetowej www.pzd.pl publikuje:

1) wzór wniosku o zawarcie umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem

2) wzór uchwały zarządu ROD w sprawie zawarcia umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem

3) wzór umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem

KRAJOWY ZARZĄD
POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

Warszawa, dnia 28 sierpnia 2018 r.

Zakaz uprawy maku na terenie ROD – 16.07.2018

Na terenie całej Polski, zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, obowiązuje zakaz uprawy maku wysokomorfinowego. Również w Regulaminie ROD znajduje się odpowiedni zapis – § 57 wprowadza w ROD „całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej”.

Choć nie wszystkie gatunki maku są potencjalnym źródłem substancji psychotropowych (w sprzedaży w centrach ogrodniczych oraz w sklepach internetowych dostępne są nasiona i sadzonki maku wschodniego i syberyjskiego, a na łąkach spotkać można mak polny) na terenie ROD nie wolno uprawiać żadnego z nich.

Zdarzały się przypadki, gdy użytkownicy działek w rodzinnych ogrodach działkowych, którzy na swoich działkach mieli nawet kilka sadzonek maku, byli z tego powodu wzywani przez prokuraturę. Nie warto więc ryzykować – za uprawę maku w ogrodzie, zgodnie z obowiązującą ustawą, grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności.

mgr inż. Małgorzata Wójcik
Instruktor ds. ogrodniczych
Jednostki Krajowej PZD